CWR11FB335JBC
Mfr.Part #
CWR11FB335JBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Capacitance :
3.3μF
HTS Code :
Depth :
2.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Molded
Terminal Finish :
Gold (Au)
Ripple Current :
50mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Military Standard :
MIL-PRF-55365
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
0.0005mA
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Length :
3.5mm
Height :
1.9mm
Dielectric Material :
Tantalum
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Datasheets
CWR11FB335JBC
3.3μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 5.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0005mA Bulk Molded
CWR11FB335JBC Overview
A ripple current of 50mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.0005mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
CWR11FB335JBC Features
50mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor