CWR11DH476KBA\TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR11DH476KBA\TR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Height :
2.8mm
Ripple Current :
150mA
ESR :
1100 mΩ
Packing Method :
TR, 13 INCH
Positive Tolerance :
10%
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6V
Leakage Current :
0.0028mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Shape :
J BEND
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/8
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
No
Width :
4.3mm
Negative Tolerance :
10%
Size Code :
Capacitance :
47μF
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tan Delta :
0.06
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
Datasheets
CWR11DH476KBA\TR
47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.0028mA Tape & Reel (TR)
CWR11DH476KBA\TR Overview
The capacitor's ripple current is set to 150mA.The leakage current of this capacitor is 0.0028mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR11DH476KBA\TR Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0028mA in this capacitor