CWR09NK474KC
Mfr.Part #
CWR09NK474KC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
C
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Number of Terminations :
2
Depth :
1.27mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Min Operating Temperature :
-55°C
Leakage Current :
0.001mA
Length :
5.08mm
Height :
1.27mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
10%
Ripple Current :
40mA
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
C
Tantalum
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Capacitance :
470nF
Non-RoHS Compliant
Published :
Datasheets
CWR09NK474KC
470nF 10% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk C
CWR09NK474KC Overview
Set the capacitor's ripple current to 40mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 8Ohm in this case.This capacitor leaks 0.001mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
CWR09NK474KC Features
40mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor