CWR09NK335MM
Mfr.Part #
CWR09NK335MM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
G
Datasheet
Download
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Published :
Height :
2.79mm
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Leakage Current :
0.002mA
Package / Case :
G
Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
6.73mm
Number of Terminations :
2
Depth :
2.79mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Capacitance :
3.3μF
Datasheets
CWR09NK335MM
3.3μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Bulk G
CWR09NK335MM Overview
Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.A capacitor like this leaks current 0.002mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
CWR09NK335MM Features
a leakage current of 0.002mA in this capacitor