CWR09NK225KBB
Mfr.Part #
CWR09NK225KBB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
F
Datasheet
Download
Leakage Current :
0.002mA
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Tan Delta :
0.06
Published :
Height :
1.78mm
8 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Size Code :
Depth :
3.43mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Tolerance :
10%
Ripple Current :
80mA
HTS Code :
Length :
5.59mm
Capacitance :
2.2μF
Military Standard :
MIL-PRF-55365
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Package / Case :
F
Datasheets
CWR09NK225KBB
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk F
CWR09NK225KBB Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 80mA.This resistor has a resistance of 2.5Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 0.002mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
CWR09NK225KBB Features
80mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor