CWR09NK225KB\TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR09NK225KB\TR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2μF
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
5.59mm
Leakage Current :
0.002mA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Ripple Current :
80mA
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/4
Size Code :
Width :
3.43mm
Height :
1.78mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
ESR :
2500 mΩ
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
No
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
Tantalum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CWR09NK225KB\TR
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk
CWR09NK225KB\TR Overview
There is a ripple current setting of 80mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.002mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
CWR09NK225KB\TR Features
80mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor