CWR09NC225KBB\W
Mfr.Part #
CWR09NC225KBB\W
ESR :
2500 mΩ
Length :
5.59mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Positive Tolerance :
10%
Ripple Current :
80mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
2.2μF
Height :
1.78mm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Leakage Current :
0.002mA
Packaging :
Bulk
Packing Method :
WAFFLE PACK
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Width :
3.43mm
Datasheets
CWR09NC225KBB\W
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk
CWR09NC225KBB\W Overview
It is set to 80mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.002mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR09NC225KBB\W Features
80mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor