CWR09NC225JBA\W
Mfr.Part #
CWR09NC225JBA\W
Tantalum Capacitors
Packing Method :
WAFFLE PACK
Negative Tolerance :
5%
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
HTS Code :
Capacitance :
2.2μF
ESR :
2500 mΩ
Leakage Current :
0.002mA
Ripple Current :
80mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
1.78mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Length :
5.59mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Width :
3.43mm
Published :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
CWR09NC225JBA\W
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Bulk
CWR09NC225JBA\W Overview
In this case, 80mA is the ripple current of the capacitor.A capacitor like this leaks current 0.002mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
CWR09NC225JBA\W Features
80mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor