CWR09MC224KBC
Mfr.Part #
CWR09MC224KBC
Height :
1.27mm
Leakage Current :
0.001mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
2.54mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Ripple Current :
20mA
Capacitance :
0.22µF
Width :
1.27mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
ESR :
18000 mΩ
Positive Tolerance :
10%
Datasheets
CWR09MC224KBC
0.22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk
CWR09MC224KBC Overview
In this case, 20mA is the ripple current of the capacitor.A capacitor like this leaks current 0.001mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
CWR09MC224KBC Features
20mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor