CWR09KK156JBC
Mfr.Part #
CWR09KK156JBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Ripple Current :
150mA
Capacitance :
15μF
0.06
Published :
Depth :
3.81mm
Leakage Current :
0.004mA
Packaging :
Bulk
Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
8 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
POLARIZED
Package / Case :
H
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Height :
2.79mm
Length :
7.24mm
J BEND
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Datasheets
CWR09KK156JBC
15μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Bulk H
CWR09KK156JBC Overview
There is a ripple current of 150mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.004mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
CWR09KK156JBC Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor