CWR09KC685KCC\TR
Mfr.Part #
CWR09KC685KCC\TR
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR, 13 INCH
ESR :
1200 mΩ
Height :
2.79mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Capacitance :
6.8μF
Leakage Current :
0.002mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Positive Tolerance :
10%
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Width :
2.79mm
Negative Tolerance :
10%
Ripple Current :
130mA
Length :
6.73mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Terminal Shape :
J BEND
Datasheets
CWR09KC685KCC\TR
6.8μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.002mA Tape & Reel (TR)
CWR09KC685KCC\TR Overview
We set the ripple current of the capacitor to 130mA.This capacitor has a leakage current of 0.002mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
CWR09KC685KCC\TR Features
130mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor