CWR09KC225KCC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR09KC225KCC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Negative Tolerance :
10%
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
2.2μF
ESR :
3500 mΩ
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.001mA
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/4
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
Length :
5.08mm
Tan Delta :
0.06
Reach Compliance Code :
not_compliant
Ripple Current :
60mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Positive Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Width :
2.54mm
Dielectric Material :
Tantalum
HTS Code :
Size Code :
Height :
1.27mm
Datasheets
CWR09KC225KCC
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Tape & Reel (TR)
CWR09KC225KCC\TR Overview
It is set to 60mA for the ripple current of the capacitor.There is a leakage current of 0.001mA in this capacitor.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
CWR09KC225KCC\TR Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor