CWR09KB225KCB
Mfr.Part #
CWR09KB225KCB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
E
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Size Code :
Height :
1.27mm
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Finish :
Gold (Au)
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Ripple Current :
60mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
2
Depth :
2.54mm
Capacitance :
2.2μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
5.08mm
Tolerance :
10%
Leakage Current :
0.001mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
E
Pbfree Code :
yes
Datasheets
CWR09KB225KCB
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 3.5Ohm 2-Termination TANTALUM 0.001mA Bulk E
CWR09KB225KCB Overview
Set the capacitor's ripple current to 60mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 3.5Ohm in this case.This capacitor leaks 0.001mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
CWR09KB225KCB Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor