CWR09JK105KBB\TR
Mfr.Part #
CWR09JK105KBB\TR
Tantalum Capacitors
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/4
Length :
3.81mm
Capacitance :
1μF
Terminal Shape :
J BEND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
0.001mA
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
HTS Code :
Dielectric Material :
Tantalum
Tan Delta :
0.06
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Height :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Negative Tolerance :
10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e0
2
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
30mA
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR :
12000 mΩ
Surface Mount :
yes
Width :
1.27mm