CWR09JH225KBC
Mfr.Part #
CWR09JH225KBC
Tantalum Capacitors
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Polarity :
POLARIZED
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
2.2μF
Leakage Current :
0.001mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Ripple Current :
110mA
Packaging :
Bulk
Positive Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
0.06
Datasheets
CWR09JH225KBC
2.2μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Bulk
CWR09JH225KBC Overview
A ripple current of 110mA is set on the capacitor.This capacitor leaks current 0.001mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
CWR09JH225KBC Features
110mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor