CWR09HC336KCB\W
Mfr.Part #
CWR09HC336KCB\W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Tan Delta :
0.08
Negative Tolerance :
10%
Reach Compliance Code :
not_compliant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.79mm
Length :
7.24mm
Capacitance :
33μF
Leakage Current :
0.005mA
JESD-609 Code :
e0
ESR :
900 mΩ
Pbfree Code :
No
Published :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Positive Tolerance :
10%
Ripple Current :
160mA
Packing Method :
WAFFLE PACK
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
3.81mm
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
CWR09HC336KCB\W
33μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.005mA Bulk
CWR09HC336KCB\W Overview
We set the ripple current of the capacitor to 160mA.This capacitor has a leakage current of 0.005mA.Insulating oil has a tan delta of 0.08 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
CWR09HC336KCB\W Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.005mA in this capacitor