CWR09HB336KCB\W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR09HB336KCB\W
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Negative Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Size Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
2.79mm
Polarity :
POLARIZED
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.005mA
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Reference Standard :
MIL-PRF-55365/4
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au)
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
HTS Code :
Tan Delta :
0.08
Ripple Current :
160mA
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
WAFFLE PACK
Length :
7.24mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
ESR :
900 mΩ
Surface Mount :
yes
Capacitance :
33μF
Dielectric Material :
Tantalum
Width :
3.81mm
Datasheets
CWR09HB336KCB\W
33μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.005mA Bulk
CWR09HB336KCB\W Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 160mA.This capacitor leaks current at 0.005mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
CWR09HB336KCB\W Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.005mA in this capacitor