CWR09HB226KCC
Mfr.Part #
CWR09HB226KCC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Molded
Datasheet
Download
Height :
2.79mm
Terminal Shape :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Molded
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Dissipation Factor :
6 %
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Tolerance :
10%
8 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Gold (Au)
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
22µF
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Ripple Current :
130mA
JESD-609 Code :
e4
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm
Length :
6.73mm
Leakage Current :
0.004mA
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Tan Delta :
0.06
Published :
Depth :
2.79mm
Datasheets
CWR09HB226KCC
22μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.004mA Bulk Molded
CWR09HB226KCC Overview
The capacitor's ripple current is set to 130mA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.1Ohm.The leakage current of this capacitor is 0.004mA. The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
CWR09HB226KCC Features
130mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %