CWR09HB225JBC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR09HB225JBC
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
C
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Height :
1.27mm
Tan Delta :
0.06
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au)
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
5%
Length :
5.08mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Terminal Shape :
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.2μF
Military Standard :
MIL-PRF-55365
Dielectric Material :
Tantalum
Ripple Current :
50mA
Polarity :
POLARIZED
Size Code :
Depth :
1.27mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Package / Case :
C
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.001mA
Datasheets
CWR09HB225JBC
2.2μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 5.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk C
CWR09HB225JBC Overview
A ripple current of 50mA is set on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor leaks current 0.001mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
CWR09HB225JBC Features
50mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor