CWR-281-25-0203
Mfr.Part #
CWR-281-25-0203
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS IDC
Stock
76
In Stock :
76
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
CWR
Pbfree Code :
yes
Plating Thickness :
100μin
Total Number of Contacts :
25
Mating Contact Row Spacing :
0.11 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Current Rating :
1A
Feature :
Feed Through, Shielded, Strain Relief
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Min Operating Temperature :
-55°C
Wire Gauge :
28-30 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mating Contact Pitch :
0.108 inch
Contact Design :
PREASSEM CONN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Reference Standard :
UL
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Finish :
Tin
Dielectric Material :
Thermoplastic
Rated Current (Signal) :
1A
Height :
26mm
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Published :
2002
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Length :
53.1mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Body Breadth :
0.49 inch
Flammability Rating :
UL94 V-0
Width :
12.5mm
Number of Positions :
25
Mount :
Free Hanging
Datasheets
CWR-281-25-0203
Introducing D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-281-25-0203 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CWR-281-25-0203 pinout, CWR-281-25-0203 datasheet PDF, CWR-281-25-0203 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-281-25-0203 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.