CWR-280-25-0021
Mfr.Part #
CWR-280-25-0021
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Body Breadth :
0.53 inch
Current Rating (Amps) :
1A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
ROHS3 Compliant
Connector Style :
D-Sub
Color :
Blue
MIL Conformance :
yes
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Mount :
Free Hanging
Number of Rows :
2
Mating Contact Pitch :
0.108 inch
Additional Feature :
DAISY CHAIN CONNECTOR
Reference Standard :
UL, CSA
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish :
Gold
Reliability :
MIL-C-83503
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Contact Design :
PREASSEM CONN
Total Number of Contacts :
25
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material :
Thermoplastic
Feature :
Feed Through, Shielded, Strain Relief
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Wire Gauge :
28-30 AWG
Body Depth :
0.8 inch
Plating Thickness :
30μin
Mating Contact Row Spacing :
0.11 inch
Published :
Number of Positions :
25
Datasheets
CWR-280-25-0021
Introducing D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-280-25-0021 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CWR-280-25-0021 pinout, CWR-280-25-0021 datasheet PDF, CWR-280-25-0021 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-280-25-0021 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.