CWR-220-40-0203
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR-220-40-0203
Manufacturer
CW Industries
Description
CONN RCPT 40POS IDC TIN
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Free Hanging, Panel Mount
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
40
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.100 2.54mm
Rated Current (Signal) :
1A
Published :
2002
Feature :
Feed Through
Number of Positions :
40
Packaging :
Bulk
Color :
Blue
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Tin
Wire/Cable Type :
Ribbon
Cable Termination :
IDC
Length :
55.3mm
Plating Thickness :
100μin
Pbfree Code :
yes
Wire Size (Min) :
30 AWG
Height :
11.4mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Width :
6.1mm
Contact Design :
PREASSEM CONN
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Receptacle
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Contact Material :
Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Type :
Female Socket
Wire Type :
Ribbon Cable
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)