CWR-180-37-0203
Mfr.Part #
CWR-180-37-0203
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS IDC
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
100.0μin 2.54μm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Free Hanging
Body Breadth :
0.49 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Color :
Blue
Width :
12.5mm
Reference Standard :
UL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
26.4mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Plating Thickness :
100μin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Design :
PREASSEM CONN
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Current Rating :
1A
Feature :
Feed Through, Strain Relief
Published :
Mating Contact Pitch :
0.108 inch
Body Depth :
0.81 inch
Lead Free :
Lead Free
Rated Current (Signal) :
1A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
28-30 AWG
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
37
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
37
Contact Finish :
Tin
Series :
CWR
Dielectric Material :
Thermoplastic
Datasheets
CWR-180-37-0203
Introducing D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-180-37-0203 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), CWR-180-37-0203 pinout, CWR-180-37-0203 datasheet PDF, CWR-180-37-0203 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-180-37-0203 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.