CWR-180-15-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR-180-15-0000
Manufacturer
CW Industries
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS IDC
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Phosphor Bronze
Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Free Hanging
Body Depth :
0.81 inch
Feature :
Feed Through, Strain Relief
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Design :
PREASSEM CONN
Factory Lead Time :
10 Weeks
Body Length or Diameter :
1.544 inch
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Color :
Blue
Published :
2002
Withdrawl Force-Min :
.556 N
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub
Number of Rows :
2
Reliability :
MIL-C-83503
Body Breadth :
0.53 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
26.4mm
Additional Feature :
DAISY CHAIN CONNECTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
15
Mating Contact Pitch :
0.108 inch
Dielectric Material :
Thermoplastic
Gender :
Male
Reference Standard :
UL, CSA
Lead Free :
Lead Free
Wire Gauge :
28-30 AWG
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Width :
12.5mm
Plating Thickness :
10μin
Contact Type :
Signal
Pbfree Code :
yes
Series :
CWR
MIL Conformance :
yes
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Rated Current (Signal) :
1A
HTS Code :
Current Rating :
1A
Datasheets
CWR-180-15-0000
Introducing D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-180-15-0000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~125°C, CWR-180-15-0000 pinout, CWR-180-15-0000 datasheet PDF, CWR-180-15-0000 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies CW Industries CWR-180-15-0000 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.