CWR-134-16-0001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWR-134-16-0001
Manufacturer
CW Industries
Description
CONN DIP HDR IDC 16POS VERT
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Total Number of Contacts :
16
Contact Material :
Phosphor Bronze
Rated Current (Signal) :
1A
Cable Termination :
IDC
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge (Max) :
30 AWG
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Rows :
2
Length - Termination :
0.13 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Color :
Blue
Reliability :
MIL-C-83503
Number of Positions Loaded :
All
Board-Side Pitch :
0.100 2.54mm
Row Spacing :
0.300 (7.62mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Reference Standard :
UL, CSA
Plating Thickness :
30μin
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Contact Style :
IDC
Number Of PCB Rows :
2
Series :
CWR
Termination Type :
Solder
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
OPTIONAL STRAIN RELIEF
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Wire Gauge (Min) :
28 AWG
Body Length or Diameter :
0.854 inch
Feature :
Feed Through
Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Wire Gauge :
28-30 AWG, Stranded or Solid
MIL Conformance :
yes
Cable Pitch :
0.050 1.27mm