CWN-562-50-0021
Mfr.Part #
CWN-562-50-0021
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Additional Feature :
INSERTABLE POLARIZATION
Contact Resistance :
15mOhm
MIL Conformance :
yes
Reference Standard :
UL, CSA
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Length - Post :
0.155 3.94mm
Polarization Key :
MIL TYP and CENTER
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
0.681 17.30mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Length - Termination :
0.155 inch
Number of Positions :
50
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Datasheets
CWN-562-50-0021
CWN Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 50-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height