CWN-361-40-0021
Mfr.Part #
CWN-361-40-0021
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Reliability :
MIL-C-83503
Polarization Key :
MIL TYP and CENTER
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Short
Number of Positions :
40
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Length - Termination :
0.155 inch
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Feature :
Keying Slot
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Shrouded - 4 Wall
Body Depth :
0.68 inch
Contact Length - Post :
0.155 3.94mm
Number of Rows :
2
Contact Resistance :
15mOhm
Plating Thickness :
30μin
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Additional Feature :
INSERTABLE POLARIZATION
Reference Standard :
UL, CSA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Datasheets
CWN-361-40-0021
CWN Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 40-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height