CWN-360-26-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWN-360-26-0000
Manufacturer
CW Industries
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Manufacturer :
CW Industries
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
CWN
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Termination :
0.155 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Resistance :
15mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Polarization Key :
MIL TYP and CENTER
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
26
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Shape :
Circular
Style :
Board to Cable/Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating (Amps) :
1A
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Insulation Color :
Blue
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VDC V
Contact Finish - Mating :
Gold
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Packaging :
Bulk
Feature :
Keying Slot, Mounting Flange
Insulation Height :
0.681 17.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reliability :
MIL-C-83503
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Contact Finish - Post :
Nickel
Contact Finish Thickness - Post :
50.0μin 1.27μm
Contact Length - Post :
0.155 3.94mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Published :
Additional Feature :
INSERTABLE POLARIZATION
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
Header
Reference Standard :
UL, CSA
Body Depth :
0.68 inch
Plating Thickness :
10μin
Datasheets
CWN-360-26-0000
CWN Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 26-Position Board to Cable/Wire 0.681 17.30mm Height