CWA48125E-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CWA48125E-10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Hockey Puck
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 125A 48-660V
Stock
76
In Stock :
76
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Published :
2008
Voltage - Input :
18V~36VAC
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination :
Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
AC
Load Current :
125A
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Package / Case :
Hockey Puck
Series :
CW48
Relay Type :
Relay
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Load :
48V~660V
Termination Style :
Screw Terminal
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Panel
Throw Configuration :
SPST
Datasheets
CWA48125E-10
Sensata Technologies – Crydom CWA48125E-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V