CW161009A-5N1J
Mfr.Part #
CW161009A-5N1J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 5.1NH 700MA 150MOHM SM
Stock
2
In Stock :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Size / Dimension :
0.065Lx0.045W 1.65mmx1.15mm
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Number of Terminations :
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.043 1.10mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Series :
CW161009A
Frequency - Self Resonant :
5.7GHz
Ratings :
AEC-Q200
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
700mA
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Q @ Freq :
18 @ 250MHz
Tolerance :
±5%
Material - Core :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Inductance :
5.1nH
Rated Current-Max :
0.7A
1 (Unlimited)
Case/Size Code :
0604
Shielding :
No
Test Frequency :
250MHz
Surface Mount :
yes
Datasheets
CW161009A-5N1J
Bourns, Inc. CW161009A-5N1J
CW161009A-5N1J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD