CW161009A-3N3J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW161009A-3N3J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3NH 700MA 45MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Ratings :
AEC-Q200
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.065Lx0.045W 1.65mmx1.15mm
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Material - Core :
Ceramic
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
700mA
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rated Current-Max :
0.7A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Inductance :
3.3nH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
Series :
CW161009A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
250MHz
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.043 1.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CW161009A-3N3J
Bourns, Inc. CW161009A-3N3J
CW161009A-3N3J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD