CW160808-4N7J
Mfr.Part #
CW160808-4N7J
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 4.7NH 700MA 100MOHM SM
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Size / Dimension :
0.065Lx0.041W 1.65mmx1.05mm
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
16 @ 250MHz
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
250MHz
DC Current :
700mA
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Inductance :
4.7nH
HTS Code :
Material - Core :
Alumina
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Quality Factor-Min (at L-nom) :
16
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
100MOhm
Tolerance :
±5%
Current :
700mA
Military Standard :
Not
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
1mm
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Type :
Wirewound
Depth :
1.25mm
Series :
CW160808
Mount :
Surface Mount
Datasheets
CW160808-4N7J
Bourns, Inc. CW160808-4N7J
CW160808-4N7J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD