CW100505-R10J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW100505-R10J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 120MA 2.52OHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
120mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Frequency - Self Resonant :
1.3GHz
Shielding :
No
Height :
500μm
JESD-609 Code :
e4
Construction :
Chip
Max DC Current :
120mA
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.039Lx0.022W 1.00mmx0.55mm
Inductance Tolerance :
5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
HTS Code :
Inductance :
100nH
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
20 @ 150MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Q Factor :
20
DC Resistance (DCR) :
2.52Ohm
Case Code (Imperial) :
Material - Core :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Test Frequency :
150MHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
CW100505
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Depth :
650μm
Composition :
Ceramic, Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Military Standard :
Not
DC Current :
120mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CW100505-R10J
Bourns, Inc. CW100505-R10J
CW100505-R10J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD