CW02B1R300JE12HS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW02B1R300JE12HS
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.3 OHM 3.75W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
28 Weeks
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Series :
CW
Max Power Dissipation :
3.75W
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.188Diax0.562L 4.78mmx14.27mm
Resistance :
1.3Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
350°C
Length :
14.2748mm
Power (Watts) :
3.75W
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Number of Terminations :
2
Datasheets
CW02B1R300JE12HS
Vishay / Dale CW02B1R300JE12HS
1.3Ohms, 3.75W, Wirewound,