CW01059R00KE733
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CW01059R00KE733
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 59 OHM 13W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Resistance :
59Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Series :
CW
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
10W
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Diameter :
9.52mm
Max Power Dissipation :
13W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CW01059R00KE733
Vishay / Dale CW01059R00KE733
Through Hole FIXED RESISTOR, 59Ohm, Wirewound,