CW010250R0JE73
Mfr.Part #
CW010250R0JE73
Description
RES 250 OHM 13W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Series :
CW
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
28 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Published :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Composition :
Wirewound
Diameter :
9.52mm
Resistance :
250Ohm
Power Rating :
10W
Max Power Dissipation :
13W
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CW010250R0JE73
Vishay / Dale CW010250R0JE73
Through Hole FIXED RESISTOR, 250Ohm, Wirewound,