CW01016K00JB12
Mfr.Part #
CW01016K00JB12
Description
RES 16K OHM 13W 5% AXIAL
Diameter :
9.52mm
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Moisture Resistant
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Power Dissipation :
13W
Tolerance :
±5%
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
16kOhm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Rating :
10W
Factory Lead Time :
28 Weeks
Size / Dimension :
0.375Diax1.781L 9.52mmx45.24mm
Datasheets
CW01016K00JB12
Vishay / Dale CW01016K00JB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 16kOhm, Wirewound,