CW00540K00JE73
Mfr.Part #
CW00540K00JE73
Description
RES 40K OHM 6.5W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~350°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
447V
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.22mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
5W
Max Power Dissipation :
6.5W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Series :
CW
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
40kOhm
Feature :
Moisture Resistant
Diameter :
7.92mm
Tolerance :
±5%
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
CW00540K00JE73
Vishay / Dale CW00540K00JE73
Through Hole FIXED RESISTOR, 40kOhm, Wirewound,