CVQ250K14BL1
Mfr.Part #
CVQ250K14BL1
Package / Case
Disc 14mm
Description
CVQ 250VRMS 14MM BULK L1
Varistor Voltage (Min) :
351 V
Maximum AC Volts :
250 V
Capacitance @ Frequency :
580 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts :
320 V
Package :
Bulk
Varistor Voltage (Max) :
429 V
Varistor Voltage (Typ) :
390 V
Current - Surge :
6 kA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
Disc 14mm
Energy :
154J
Subcategory :
Varistors
Datasheets
CVQ250K14BL1
Introducing Bourns, Inc. CVQ250K14BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Package / Case:Disc 14mm, CVQ250K14BL1 pinout, CVQ250K14BL1 datasheet PDF, CVQ250K14BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. CVQ250K14BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.