CV300K20BL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CV300K20BL1
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
CV 300VRMS 20MM BULK L1
Stock
200
In Stock :
200
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Varistor Voltage :
470 V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits :
1
Capacitance :
850 pF
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Peak Surge Current :
6.5 kA
Product Status :
Active
Subcategory :
Varistors
Maximum AC Volts :
300 V
Clamping Current :
6500A
RoHS :
Details
Package / Case :
Disc 20mm
Features :
Current - Surge :
6.5 kA
Brand :
Bourns
Varistor Voltage (Typ) :
470 V
Diameter :
22.5 mm
Mounting Style :
Through Hole
Maximum DC Volts :
385 V
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
Radial
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Category :
Varistors
Energy :
350J
Varistor Voltage (Min) :
423 V
Bourns
Series :
CV
Capacitance @ Frequency :
850 pF @ 1 kHz
Varistor Voltage (Max) :
517 V
Clamping Voltage :
775V
Package :
Bulk
Surge Energy Rating :
350 J
Product :
MOV
Datasheets
CV300K20BL1
Introducing Bourns, Inc. CV300K20BL1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, CV300K20BL1 pinout, CV300K20BL1 datasheet PDF, CV300K20BL1 amp .Beyond Bourns, Inc. CV300K20BL1 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.