CUS15I30A(TE85L,QM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CUS15I30A(TE85L,QM
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A US-FLAT
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
20A
Element Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
460mV @ 1.5A
Diode Type :
Schottky
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Forward Current :
1.5A
Capacitance @ Vr, F :
50pF @ 10V 1MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
60μA @ 30V
Peak Reverse Current :
60μA
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
30V
Mounting Type :
Surface Mount
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 460mV @ 1.5A 150°C Max 60μA @ 30V Tape & Reel (TR) SC-76, SOD-323 Surface Mount
CUS15I30A(TE85L,QM Overview
1.5A is the maximum value of forward current.Using the data chart, the peak reverse is 60μA in the datasheets.