CTX150-2-52M-R
Mfr.Part #
CTX150-2-52M-R
Package / Case
Radial, Vertical, 4 Leads (Open)
Description
FIXED IND 150UH 4.3A 71.9MOHM TH
Length :
31mm
Lead Pitch :
20.3mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Current Rating (Amps) :
4.3A
Type :
Toroidal
DC Resistance (DCR) :
71.9mOhm Max
Max DC Current :
4A
Current - Saturation :
4A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Lead/Base Style :
Pin
Current Rating :
4.3A
Width :
16.002mm
Inductance :
150μH
Series :
CTX
Diameter :
30.6mm
Packaging :
Bulk
Height :
32.5mm
DC Current :
4.3A
Weight :
453.59237mg
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
16mm
Max Operating Temperature :
75°C
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Radial
Resistance :
71.9mOhm
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~75°C
Test Frequency :
100kHz
Material - Core :
Iron Powder
Size / Dimension :
1.220Lx0.630W 31.00mmx16.00mm
Datasheets
CTX150-2-52M-R
Eaton-Electronics Division CTX150-2-52M-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD