CTX10-2-52LP-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTX10-2-52LP-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 4.7A 18.3 MOHM TH
Stock
274
In Stock :
274
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
11mm
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
18.3mOhm Max
Width :
7.8mm
Series :
CTX
Type :
Toroidal
Weight :
453.59237mg
Packaging :
Bulk
Height :
7.8mm
Military Standard :
Not
Lead/Base Style :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~75°C
Material - Core :
Iron Powder
Current Rating (Amps) :
4.7A
Height Seated (Max) :
0.307 7.80mm
Length :
12.7mm
Max Operating Temperature :
75°C
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
15 Weeks
Current - Saturation :
4.5A
Published :
2007
Current Rating :
4.7A
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
4.7A
DC Current :
4.7A
Tolerance :
±20%
Diameter :
12.7mm
Inductance :
10μH
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.500Dia 12.70mm
Test Frequency :
100kHz
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CTX10-2-52LP-R
Eaton-Electronics Division CTX10-2-52LP-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD