CTVS07RF-25-61HE-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-61HE-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
61
Orientation :
E
Type :
For Male Pins
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
Crimp
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-61HE-LC Overview
CTVS07RF-25-61HE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-61HE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-61HE-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT