CTVS07RF-25-61HB-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-61HB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Composite
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
61
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20
Orientation :
B
Receptacle Housing
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-61HB-LC Overview
CTVS07RF-25-61HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-61HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-61HB-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT