CTVS07RF-25-43HC-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-43HC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Contact Size :
HTS Code :
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Number of Pins :
16
Number of Positions :
43
Connector Type :
Receptacle Housing
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-43HC-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 16 pins.
CTVS07RF-25-43HC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-43HC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-43HC-LC Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT