CTVS07RF-25-37SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-37SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 37POS PNL MT
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
yes
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
16
Shell Size - Insert :
25-37
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2013
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
37
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-37SC-LC Overview
CTVS07RF-25-37SC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-37SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-37SC-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT