CTVS07RF-25-37PE-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-37PE-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 37POS PNL MT
Type :
For Male Pins
Circular
IEC Conformance :
No
Contacts Not Included
Filter Feature :
yes
Unknown
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
16
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Gold
Total Number of Contacts :
37
Number of Positions :
37
Orientation :
E
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Shell Material :
Composite
DIN Conformance :
No
Receptacle Housing
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-37PE-LC Overview
CTVS07RF-25-37PE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-37PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-37PE-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT