CTVS07RF-25-29HA-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-29HA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Stock
7
In Stock :
7
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
29
HTS Code :
Published :
2006
Shell Size - Insert :
25-29
Type :
For Male Pins
Contact Size :
16
Unknown
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-29HA-LC Overview
CTVS07RF-25-29HA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-29HA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-29HA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT