CTVS07RF-25-24SD-LC
Mfr.Part #
CTVS07RF-25-24SD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Crimp
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
yes
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
Orientation :
D
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
24
Factory Lead Time :
12 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Bulkhead - Front Side Nut
Total Number of Contacts :
24
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVS07RF-25-24SD-LC Overview
CTVS07RF-25-24SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVS07RF-25-24SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVS07RF-25-24SD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT